Witamy na naszym blogu! Zapraszamy do oglądania, czytania i pisania...

czwartek, 18 września 2014

CERAMICZNE WYCINANKI czyli zdobienie techniką decoupage

Startujemy z kolejny blokiem tematycznym. Podczas czterech kolejnych spotkań uczestnicy naszych warsztatów zapoznają się z techniką DECOUPAGE, którą ozdobią metalowe wiaderko. Zajęcia poprowadzi Magdalena Kornijenko-Rybak z firmy ADGAM Decor.

Metoda decoupage polega na przyklejaniu motywów wyciętych głownie z papierów, serwetek a nawet gazet i kserokopii. Dostępny na rynku bogaty wachlarz preparatów, farb, lakierów czy past, daje możliwość osiągnięcia różnorodnych efektów plastycznych i zdobienia większości powierzchni tj. szkła, drewna, plastiku lub metalu, a nawet tkanin czy świec. Dzięki temu możemy uzyskać wiele różnorodnych kompozycji bez względu na element, który zdobimy. Bardzo dobrym pomysłem na wykorzystanie tej techniki może być zdobienie większych powierzchni np.: dekorowanie mebli, stylizacja elementów wystroju wnętrza oraz przedmiotów, z których korzystamy codziennie.









 


piątek, 5 września 2014

KWIATÓW CZAR - LILIA

Potrzebne materiały i sposób wykonania lilli


LILIA 

Płatek – krepina biała lub inna
6 płatków o wymiarach 13 x 5,5 cm, zrobić zakładkę przez środek płatka, podkleić ją z obu stron; po przeschnięciu – płatek rozciągnąć w najszerszym miejscu, ma być wypukły
Słupek – zielona bibuła zwykła
Prostokąt 4 x 6 cm. Wzdłuż boku krótszego zrobić 3 zawinięcia po 0,5 cm. Zwinąć w rulonik (słupek). Do ogonka słupka doklejamy owijkę i okręcamy na długość 7 cm.
Pręciki
– zielona bibuła zwykła – nitka pręcika – owijkę szer. 2 cm. zrolować na dł. 7-8 cm. - robimy 6 szt. nitek pręcika
– brązowa bibuła zwykła – główka pręcika – prostokąt 2x6 zwijamy wzdłuż krótszego boku, kleimy - robimy 6 szt.
Doklejamy do końca nitek pręcika brązową główkę pręcika.

Całość:
Składamy w jedno  – słupek i pręciki, owijamy końcówki posmarowana klejem owijką, sklejamy lub związujemy drucikiem. Wokół rozkładamy równomiernie płatki – 3, a potem 3, okręcamy drucikiem. Owijamy owijką kwiatek i drucik.

schemat lilii


PĄK DO LILII I INNYCH KWIATÓW
Środek pąka
 – biała krepina, pasek 2x 18 – 1 szt.; skręcamy pasek o 180 stopni na środku, rozciągamy, składamy na pół wybrzuszeniami na zewnątrz, końce nakładamy na siebie zewnątrz pąka
– zielona krepina, pasek 2 x 18 – 2 szt.; skręcamy pasek o 180 0 na środku, składamy na pół, rozciągamy, przycinamy końce, żeby były węższe

Całość:
Biały pąk wkładamy do środka zielonych płatków, formujemy pąk, związujemy drucikiem i owijamy posmarowaną klejem owijką.

czwartek, 4 września 2014

KWIATÓW CZAR - WIENIEC ŚW. JANA

4 września dobiegł końca blok tematyczny 'KWIATÓW CZAR' prowadzony w ramach warsztatów „Z tradycją w nowoczesność – warsztaty rękodzielnicze”, na zakończenie którego wykonano wieńce św. Jana.

Do wykonania wieńców zakupiono wiklinowe wianki. Przygotowany został na papierze wzór lilii, który po wycięciu przykładano do kreponowych bibuł i wycinano poszczególne elementy. Z nich skręcano pręciki i słupki, formowano płatki lilii i zielone liście, sklejano klejem na gorąco. Całość wzmacniano drucikami i wykańczano zielonymi owijkami. Następnie liliowe kwiaty mocowano klejem do wiklinowego wianka i ozdabiano. Powstawały różnokolorowe kokardy, sprężynki, kwiatuszki będące dopełnieniem powstałej kompozycji - zresztą zobaczcie sami! :)