Witamy na naszym blogu! Zapraszamy do oglądania, czytania i pisania...

czwartek, 20 marca 2014

FILCOWANIE - potrzebne materiały

Lista niezbędnych materiałów do filcowania przygotowana przez Magdalenę Kornijenko Rybak z firmy ADGAM decor.

Potrzebne materiały 
 
1.Wełna przeznaczona do filcowania możemy ją zakupić w trzech postaciach:

Wełna „czesanka” - wełna dostępna w postaci długich pasm składających się z włókien ułożonych równolegle do siebie. Jest to wełna, która najłatwiej filcuje się na mokro.

Wełna „zgrzebna” - mieszanka krótkich cienkich i karbowanych włókien wełny, ułożone są one w różnych kierunkach. Wyroby filcowane z tej wełny są raczej szorstkie w dotyku.

Loki - to odcięte końcówki runa owczego, są poskręcane, karbowane. Filcowane tworzą przestrzenną strukturę.


To co najważniejsze - WEŁNA DO FILCOWANIA


2. Mydło - naturalne, bez sztucznych dodatków np. szare w postaci kostki, płatków mydlanych lub w płynie. Przygotowujemy z niego wodę mydlaną, czyli połączenie wody i mydła w proporcji 1 łyżka mydła na 1 litr gorącej wody.

3. Folia do filcowania - folia bąbelkowa z bąbelkami po jednaj stronie warstwy płaskiej, przyspiesza proces filcowania.

4. Pojemnik z ciepłą wodą, w której rozpuszczamy mydło.

5. Ręczniki.

Niezbędnik 'filcownika': mydło, miseczka z wodą i folia bąbelkowa no i jeszcze - zwinne ręce ;)

Zapomniane FILCOWANIE

Startujemy z kolejnym cyklem spotkań!

'Zapomniane FILCOWANIE' to nazwa kolejnego bloku tematycznego prowadzonego w ramach warsztatów rękodzielniczych! Cykl czterech spotkań, podczas których uczestnicy poznają technikę filcowania na mokro i wykonają tradycyjne korale krakowskie. 
Warsztaty poprowadzi Dagmara Anna Czaplińska z firmy ADGAM decor.

Filcowanie na mokro
filcowanie przy pomocy wody (stąd nazwa metody) i mydła. 


Zapoznanie z tematem...
Podczas pierwszych zajęć uczestnicy uczyli się odpowiedniego urywania wełny, formowania kulek, mydlenia, filcowania. Nie było to proste i lekkie zadanie – oj bolały ręce i dłonie!Ale gdy się udało sfilcować jedną kulkę, radości było co nie miara. A przez całe zajęcia udało się zaledwie zrobić 3 do 5 kulek filcowych.

Do filcowania gotowi !?!
START!!!
Filcujemy, filcujemy! :)
Efekty pierwszych zajęć :)

czwartek, 6 marca 2014

WITRAŻ METODĄ TIFFANIEGO cz. 3 i ostatnia

6 marca zakończył się w bibliotece pierwszy blok tematyczny warsztatów rękodzielniczych - WITRAŻ METODĄ TIFFANIEGO. 

Najpopularniejsza technika wykonywania witraży jaką jest technika Tiffany'ego została zastosowana do stworzenia witraża z motywem kwiatowym + jako bonus: aniołek. Projekt witrażu, szklane części i detale przygotowała prowadząca - Bożena Nowak, wielicka artystka. Uczestnicy trzech spotkań, stale pod czujnym okiem pani Bożeny tworzyli swoje własne witraże. Pracy było co nie miara! Oklejanie szkieł miedzianą taśmą, wygładzanie, układanie w matrycach, smarowanie kwasem i wreszcie lutowanie! Niektórzy z uczestników nigdy nie trzymali lutownicy w rękach, było to więc bardzo mozolne i czasochłonne przedsięwzięcie, ale dające wiele satysfakcji. Wszystkim lepiej lub gorzej się lutowało jednak każdy był zachwycony efektem swojej pracy. Pani Bożena nieustanie krążyła wokół pań, pomagała, pokazywała prostsze sposoby wykonania niektórych czynności, sama brała lutownice i pomagała przylutowywać detale. Na koniec patynowała wszystkim całe witraże. Uczestnicy byli zachwyceni, połknęli bakcyla „wirażowania” i żałowali, że tak szybko ten blok tematyczny już się zakończył. 

Przypominamy, że wykonane witraże zostaną zaprezentowane na wystawie w listopadzie 2014 r. po zakończeniu wszystkich bloków tematycznych projektu. 

Tymczasem uchylamy rąbka tajemnicy i prezentujemy niektóre z wykonanych witraży...